Zasady recenzowania monografii
Procedura recenzowania monografii naukowych publikowanych przez Oficynę Wydawniczą Medical Education jest zgodna z zaleceniami COPE (the Committee on Publication Ethics).
Tematyka manuskryptu
Oficyna Wydawnicza Medical Education publikuje monografie z zakresu szeroko pojętych nauk medycznych, historii medycyny, biologii, farmakologii i farmakoterapii oraz nauk przyrodniczych.
Zgłoszenia z innych dziedzin mogą zostać rozpatrzone pod warunkiem, że ich tematyka łączy się z powyższą tematyką.
Zgłaszanie manuskryptów
Manuskrypty w postaci edytowalnego pliku tekstowego należy przesyłać na adres: wydawnictwo@mededu.pl. W temacie maila prosimy wpisać tytuł zgłaszanej pracy i dopisek „zgłoszenie”.
Ocena manuskryptów
Ocena zgłoszeń jest dwustopniowa. Najpierw praca jest oceniana przez redakcję oraz specjalistę w danej dziedzinie pod względem zgodności z tematyką wydawnictwa. Jeśli decyzja jest pozytywna, zgłoszenie zostanie przekazane do szczegółowej recenzji.
Drugim etapem jest szczegółowa recenzja. Jest on dokonywana przez dwóch niezależnych ekspertów z danej dziedziny naukowej, z których przynajmniej jeden posiada minimum stopień doktora habilitowanego. W uzasadnionych przypadkach recenzja może zostać wykonana przez osoby nieposiadające takiego stopnia, jeśli posiadają one wieloletnie doświadczenie i wiedzę praktyczną. Wyboru recenzentów dokonuje Oficyna Wydawnicza z uwzględnieniem zachowania anonimowości i niezależności. Dopuszcza się publikację nazwisk recenzentów, jeśli wyrażą oni zgodę.
Na sporządzenie opinii recenzenci mają co najmniej 4 tygodnie. Recenzent jest zobowiązany do wykonania recenzji w ustalonym terminie, jeżeli nie jest w stanie dotrzymać terminu, powinien niezwłocznie poinformować o tym redakcję.
Recenzent ma obowiązek oceniać oryginalność i twórcze przedstawienie zagadnienia w monografii, spójność tematyczną, przejrzystość i spójność tez oraz wniosków, aktualność metod badawczych, poprawność aparatu naukowego.
Pozytywna recenzja kwalifikuje monografię do dalszych etapów redakcyjnych i do publikacji. Warunki publikacji są ustalane indywidualnie z autorem bądź redaktorem monografii.
Jeśli recenzenci sformułują uwagi odnośnie do pracy, autorzy mają obowiązek odnieść się do nich i przesłać redakcji poprawiony manuskrypt. Recenzenci po zapoznaniu się z poprawioną wersją mogą: zaakceptować ją do druku, sformułować kolejne uwagi lub odrzucić manuskrypt.
Negatywna recenzja dyskwalifikuje monografię z kolejnych etapów redakcyjnych. Oficyna Wydawnicza Medical Education zwraca otrzymane materiały oraz usuwa zgłoszenie z archiwum.
Przygotowanie do druku
Po zaakceptowaniu manuskryptu przez recenzentów redakcja dokonuje opracowania językowego i graficznego materiału. Na tym etapie autorzy mogą zostać poproszeni o odniesienie się do wprowadzonych zmian językowych bądź poproszeni o przesłanie materiałów graficznych odpowiedniej jakości. Po przygotowaniu graficznym i językowym autor otrzymuje przygotowaną pracę do akceptacji. Na tym etapie może wprowadzić poprawki językowe bądź dotyczące grafiki.
Kryteria oceny zgłoszenia
Czy zawartość praca jest zgodna z tytułem?
Czy praca wyposażona jest w odpowiednio sformatowany aparat naukowy?
Czy praca wnosi nowe informacje do stanu wiedzy w danej dziedzinie?
Czy warsztat badawczy jest odpowiedni?
Czy trafny był dobór i sposób wykorzystania źródeł?